Mivé fajulhat, ha félrecsúszik egy ember és társállata közti viszony?

  • Hobbiállataink szórakoztató különcségei és furcsaságai olykor rendkívül mulatságosak, de egy ponton túl már csak a hozzánk látogató vendégeink tudnak rajta szívből nevetni.

    Ha már a fejünkre nőtt kedvenc állatunk, tehetetlennek érezzük magunkat, és tanácstalanok leszünk, vajon hogyan állíthatnánk helyre a harmonikus együttélés szabályait.

    Ha kedvencünk viselkedési problémákat mutat, annak oka mindig a környezeti hatásokban keresendő. Ha helyre akarjuk hozni, ami elromlott, ehhez először az állat társaságában élő embernek kell viszonyulási módot váltani.

    Sokan bele szeretünk egy-egy kommunikálni képes állatfajba és ma már be is lehet mindent szerezni, de ha nem tudjuk pontosan, milyen körülményeket kell biztosítanunk neki, a hiányosságokról ő csak a viselkedésével vagy az egészségi állapotával tud nekünk jelezni.

    A több ezer éve domesztikálódott társállatok tökéletes tükörképei személyiségünknek. Kommunikációs botlásaink felnagyítva köszönnek vissza az ő viselkedésükben. Jó irányba terelni a neveletlen ebet vagy papagájt, sokszor elszalasztott lehetőségnek tűnik, pedig ilyenkor is tudunk segíteni.

    Változtatni és változni mindig lehet. Tv-műsorunk, a Neveletlenek, erre tesz kísérletet.

    Jelenleg több mint egymillió kóbor kutya él az utcákon. Egy részük azért, mert a gazdájuk lemondott róluk. Sok esetben ennek csupán egy kulturális beidegződés az oka Az állattartók nem gondolják, hogy állatuk rossz szokásain még lehet változtatni.

    A Neveletlenek című tv-műsor ellátogat a legmegátalkodottabb házi kedvencekhez, ahol állatpszichológusunk tanácsai alapján a gazdik esélyt kapnak változtatni a rögzültnek hitt szokásokon. Állatszereplőink fejlődését több héten át nyomon követjük. A siker nem csak róluk szól, de az állattartókról is.

    A tudatosabb kommunikációs stratégiák nem csak az állatokkal való jobb kapcsolatteremtésben lehetnek segítségünkre. Ha ugyanis sikerül szót értenünk társállatainkkal, az javítja az empátia készségünket, segít a jobb szociális működés, a felelősségvállalás, a stressz oldás vagy épp a gyereknevelés terén is. Nagy Britanniában már a társadalombiztosítás is támogatja egyes kutyafajták, mint például a Golden Retriever tartását, mivel felismerték, hogy ez sokkal kevesebb pénzükbe kerül, mint a depresszió és a stressz okozta pszichoszomatikus betegségek kezelése.

    A Neveletlenek című műsor képet ad arról, milyen szükségletek mentén és hogyan kommunikálnak velünk az állatok. A praktikus tanácsok segítenek, hogy kedvenceinkkel az állatok nyelvén beszéljünk.
    A legmegátalkodottabb, legkonokabb házikedvencek elnyerik Magyarország Legneveletlenebb Állata címét.

    Az első adás időpontja: 2008. November 14. M2 14:00